Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

Блог

Чай afterlife: сади, городи і кімнатні рослини

Чай випили, заварку викинули — ото й усе? Ніт — скажуть вам японці і приправлять чаєм салат, а індійці — пофарбують ним шовкову блузку. Способів використати чайне листя багато, про всі розповімо. Почнемо з того, як заварка може ощасливити ваші улюблені рослини. Римляни говорили, що лиш бур’ян швидко росте, а ми кажемо — ви просто не напували чаєм фікус!

 

Чайна заварка як добриво

Чайною заваркою можна збагачувати компост для подальшого підживлення кімнатних рослин та городу. У заварці залишається багато азоту, фосфору та калію. Ці речовини часто використовують у мінеральних добривах, адже завдяки азоту рослини ростуть (він входить до складу протеїнів, хлорофілу та інших рослинних сполук), калій потрібен їм для обміну речовин, а фосфор — для розвитку пагонів і врожайності.

Щоб перевірити, чи рослина засвоює ці речовини з чаю, турецький учений-агроном вирішив поекспериментувати з кротоном (популярна в нас декоративна рослина з цупкими барвистими листочками). І кротон не тільки успішно їх засвоїв (аналіз показав високий рівень мінералів у складі листя), а ще й після такого добрива виявився суперпродуктивним —- щоб цвісти і нарощувати листя! 

Крім корисних речовин, які листя чаю віддає рослинам, воно ще й поглинає токсичні забрудники з ґрунту: дослідники спостерегли, що червона цибуля, до якої при висаджуванні додали біовугілля з чайного листя, поглинула у 8 разів менше свинцю.

То що, можна просто висипати чайне листя в землю? Не зовсім. Для найліпшого ефекту, перевіреного науковцями, заварку варто промити, забрати пелюстки і фрукти (якщо є), висушити, стерти на порох, а потім ще й розвести водою.

 

Чайне листя замість ґрунту

Однак, чайне листя може бути не тільки добривом, а й власне ґрунтом! Так, його можна використовувати для вирощування глив (оптимальний відсоток чайного листя в субстраті для врожайності та швидкого росту міцелію — 20–40). Або ж замінити соснову кору та торфовий мох у субстратах для вирощування садових рослин (як-от лантан і папороті), бо чайне листя добре затримує вологу.

То виливати чай у фікус?

Чайне листя можна додавати до компостних сумішей та, висушивши, класти в горщик замість моху. Чаєм можна підливати кімнатні квіти, оскільки заварка містить азот, фосфор і калій, потрібні для росту рослин. Але! Як і добривом з пляшки, чаєм не можна зловживати (виробники добрив радять поливати рослини розведеним розчином 1 раз на тиждень-два). І чого ми точно не радимо, так це виливати у вазонок залишки чаю разом з чайним листям: оскільки воно добре затримує вологу, ґрунт може запліснявіти. Отже, рослини полюбляють чайне листя за амінокислоти та хлорофіл, а про білки, антиоксиданти, консерванти, властивості сорбента та інші плюшки чаю, за які його обожнюють науковці та прості люди, розповімо вже незабаром.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик