Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

Блог

Чай afterlife: сади, городи і кімнатні рослини

Чай випили, заварку викинули — ото й усе? Ніт — скажуть вам японці і приправлять чаєм салат, а індійці — пофарбують ним шовкову блузку. Способів використати чайне листя багато, про всі розповімо. Почнемо з того, як заварка може ощасливити ваші улюблені рослини. Римляни говорили, що лиш бур’ян швидко росте, а ми кажемо — ви просто не напували чаєм фікус!

 

Чайна заварка як добриво

Чайною заваркою можна збагачувати компост для подальшого підживлення кімнатних рослин та городу. У заварці залишається багато азоту, фосфору та калію. Ці речовини часто використовують у мінеральних добривах, адже завдяки азоту рослини ростуть (він входить до складу протеїнів, хлорофілу та інших рослинних сполук), калій потрібен їм для обміну речовин, а фосфор — для розвитку пагонів і врожайності.

Щоб перевірити, чи рослина засвоює ці речовини з чаю, турецький учений-агроном вирішив поекспериментувати з кротоном (популярна в нас декоративна рослина з цупкими барвистими листочками). І кротон не тільки успішно їх засвоїв (аналіз показав високий рівень мінералів у складі листя), а ще й після такого добрива виявився суперпродуктивним —- щоб цвісти і нарощувати листя! 

Крім корисних речовин, які листя чаю віддає рослинам, воно ще й поглинає токсичні забрудники з ґрунту: дослідники спостерегли, що червона цибуля, до якої при висаджуванні додали біовугілля з чайного листя, поглинула у 8 разів менше свинцю.

То що, можна просто висипати чайне листя в землю? Не зовсім. Для найліпшого ефекту, перевіреного науковцями, заварку варто промити, забрати пелюстки і фрукти (якщо є), висушити, стерти на порох, а потім ще й розвести водою.

 

Чайне листя замість ґрунту

Однак, чайне листя може бути не тільки добривом, а й власне ґрунтом! Так, його можна використовувати для вирощування глив (оптимальний відсоток чайного листя в субстраті для врожайності та швидкого росту міцелію — 20–40). Або ж замінити соснову кору та торфовий мох у субстратах для вирощування садових рослин (як-от лантан і папороті), бо чайне листя добре затримує вологу.

То виливати чай у фікус?

Чайне листя можна додавати до компостних сумішей та, висушивши, класти в горщик замість моху. Чаєм можна підливати кімнатні квіти, оскільки заварка містить азот, фосфор і калій, потрібні для росту рослин. Але! Як і добривом з пляшки, чаєм не можна зловживати (виробники добрив радять поливати рослини розведеним розчином 1 раз на тиждень-два). І чого ми точно не радимо, так це виливати у вазонок залишки чаю разом з чайним листям: оскільки воно добре затримує вологу, ґрунт може запліснявіти. Отже, рослини полюбляють чайне листя за амінокислоти та хлорофіл, а про білки, антиоксиданти, консерванти, властивості сорбента та інші плюшки чаю, за які його обожнюють науковці та прості люди, розповімо вже незабаром.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Корзина
Почніть вводити текст, щоб побачити продукти, які ви шукаєте.