Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

Блог

Що, якщо: заварювати чай понад 15 хвилин (ба навіть годин), а потім його випити?

Якщо коротко — нічого поганого. Однак радості і користі ви отримаєте більше, якщо вип’єте чай раніше. 

Навіть у вчорашньому чаї близько 700 хімічних сполук, які бонусом утворюють звичний нам приємний аромат і складний смаковий букет. Найбільші групи речовин у чаї — поліфеноли (а саме флавоноїди), алкалоїди (як-от кофеїн) та амінокислоти. 

Поліфеноли виконують функцію антиоксиданту, тобто захищають клітини організму людини від окислення, а отже, протидіють запаленням та сприяють омолодженню. Місія кофеїну — «вмикати» нервову систему та відновлювати енергію. Амінокислоти, зокрема L-теанін, пом’якшує дію кофеїну, зменшує гіркоту чаю та заспокоює. Тому чай, який ми п’ємо (звісно, якщо це справжній чай) у грі в довгу нас омолоджує та захищає від тяжких хвороб, а прямо зараз позбавляє стресу, бадьорить і робить світ трохи затишнішим.

 

Добре, то що виходить? Чай буде класним і через добу?

Щоб напій дійсно був корисним, його слід правильно приготувати. Про температуру води, посуд для заварювання ми вже розповідали, а зараз поговоримо про тривалість. 

Час заварювання впливає на смак чаю та його корисність. Науковці, які досліджували здатність зеленого чаю, улуну та пуеру захищати клітини печінки, виявили, що напій, який настоюється найменше (до 5 хвилин), є найкращим антиоксидантом (після 5 хвилин здатність протистояти окисленню зменшується).

Інші дослідники вивчали, як час заварювання впливає на смак зеленого чаю. Найвищі органолептичні показники — смаку, кольору й аромату — мав чай, заварений протягом 3–5 хвилин. Найнижчі оцінки експертів отримали напої, які заварювали упродовж 30 та 45 хвилин через темний колір, зникнення аромату та гіркий смак (на думку деяких науковців, чай гірчить через збільшення концентрації кофеїну внаслідок настоювання).

Щоб отримати максимум антиоксидантів з чорного чаю, його потрібно настоювати впродовж 6–8 хвилин, а білий чай має найвищу органолептичну оцінку, якщо його заварювати 3 хвилини — потому він починає гірчити через збільшення концентрації кофеїну.

Про користь свіжого чаю свідчить і його здатність пригнічувати бактерії ротової порожнини: найбільшу ефективність показав чай, який заварювали до 15 хвилин; далі ця властивість зменшується (дослідження проводили на зеленому чаї). 

 

А якщо не встигаєш випити чай одразу?

Ви не отруїтеся, якщо ваш чай стоятиме понад п’ятнадцять хвилин, однак він перестане пахнути і втратить смак, а зелений і білий ще й наберуться гіркоти за 5 хвилин. До того ж зникнуть деякі корисні властивості напою (як-от опірність бактеріям). Тому ми радимо не перетримувати заварку.

Для цього можна користуватися фільтр-пакетами, ситечками чи заварювальними чашками — так зручно відділити заварку, щойно почне пікати таймер (чай без заварки можна випити й пізніше, оскільки джерело хімічних реакцій ви вилучили).

А от чи можна вдруге пити чай з тої самої заварки, дослідимо в наступних матеріалах.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик