Блог

коротка історія японського чаю

коротка історія японського чаю

Чай в Японії був напоєм буддійських ченців й імператорів.

Насіння чаю першими привезли буддійські ченці Сайчо і Кукай на початку IX століття. У 815 році абат подав чай імператорові Сагі й у цей момент в імператорській сім’ї народилася нова традиція — пити чай. Перші невеликі плантації вирощували біля палацу

Священник Ейсай посадив чай в різних частинах Японії, щоби його могли пити не тільки еліта й ченці, а й звичайні люди — для здоров’я. У XII столітті чай став дуже популярним серед дворян. У регіоні Удзі біля Кіото досі вирощують найдорожчі чаї — там, де їх колись посадив Ейсай.

Перший японський трактат про чай «Пий чай і продовжуй життя» Ейсая (1211) присвячений користі для здоров’я, а не філософії. «Чай — найпрекрасніші ліки для підтримки здоров’я, це секрет довгого життя». А про насолоду чаювання майже нічого не говорилося.

Ейсай також привчив до чаю самураїв, подавши його якось вранці сьогуну Мінамото як ліки проти похмілля.
Дзенський монах Доген, розписуючи правила життя в монастирі, присвятив главу правилам подачі чаю. А його колега сказав просто: «чай і дзен є одним».

Краткая история японского чая

У XII-XIII століттях проводили популярні змагання з чаю Точа, де учасники повинні були вгадати, в якому регіоні виробили чай. Змагання проводилися пишно: прикрашали місце, виставляли багато їжі й танцювали.

У XIII-XV ст. народилася й формалізувалася японська чайна церемонія яку ми знаємо зараз.

Збивати подрібнене в порошок листя почали ще тоді, коли чай завозили з Китаю “цеглинами”. Сучасну Маттю стали робити в XVI столітті, затінюючи листя за кілька тижнів до збору. Так збільшували хлорофіл і зменшували танін, це змінювало смак чаю: він ставав солодким і набував глибокого зеленого кольору. Цю ж техніку використовують для виробництва ґьокуро.

Краткая история японского чаяУ XVIII ст. були виведені японські чаї, якими ми їх знаємо зараз. Під впливом китайської культури як альтернативу порошковому чаю стали заварювати листовий чай. Заварювання листового чаю — більш безтурботний і неформальний процес, не такий виваженний серйозний, як традиційна церемонія. Метод занурення заварених чайного листя в гарячу воду став відомий як «варений чай» або «сенча».

Сенча схожа на голки насиченого темно-зеленого кольору. Її виробляють на пару (китайські чаї сушать на сковорідці), тому вона солодша і має більш трав’яний аромат, ніж китайські чаї. Настій японського чаю швидше каламутний, ніж прозорий, через велику кількість розчинених твердих речовин. Тепер вона настільки популярна, що на Сенчу припадає 80% виробленого в Японії чаю.

Завдяки індустріалізації з XIX Японія виробляє велику кількість чаю маючи малу кількість орної землі. Майже всі процеси виробництва чаю механізовано. І тільки найдорожчі та високоякісні чаї збирають та обробляють вручну традиційним способом.