Блог

Блог

В Україні росте чай

В Україні росте чай

Ви знали це? Український чай, як жива вода: існує, але про нього знають небагато чайних експертів і ще менше місцевих жителів. На Закарпатті біля Мукачева є гора Жоріна, там є заказник, і в ньому посеред лісу росте кілька десятків кущів Camelia Sinensis.

У 1949 році при СРСР була ідея створити на Закарпатті чайні плантації, як у Краснодарському краї чи Грузії. Клімат підходить і усі передумови є. Потрібні були (зараз теж) лише ресурси – спеціалісти й фінанси для розвитку. Сюди завезли насіння чайних кущів з Грузії та кілька років цілеспрямовано вирощували чай. Але наприкінці 1960-х від цієї ідеї відмовилися. Кущі продовжували рости. У 1959 були передані на баланс місцевого сільськогосподарського технікуму, а в 90-х – лісництва. У найкращі часи кущі сягали 1 м, зараз – це переважно коренева поросль: те, що виростає з коріння заново після зими. Вони маленькі і їх вже небагато.
Зараз з плантації можна зібрати до 1-2 кг чаю на рік (200-400 г готової заварки). Цього вистачає лише щоби розіслати чай експертам і отримати зворотний зв’язок.

 

В Україні росте чай

Наш чай за своїми характеристиками схожий на грузинський, з нього можна робити навіть улун.
Місцеві природоохоронці розповідають, що чи ненайголовніші вороги чаю – бабусі, які чомусь вирішили, що ця «трава» лікує онкологію й оберемками вивозять листя чаю продавати на місцеві базари. Також триває викопування кущів для власних ділянок. При цьому кущі скоріше за все загинуть: чай не переносить пересадки та має центральний корінь довжиною до 2 м. Доводиться роз’яснювати цінність чаю і як важко його вирощувати поза плантацією.

В Україні росте чай

Зараз плантацію підтримує чайний експерт Максим Малигін, місцеві природоохоронці та волонтери – люди, які люблять чай. Влітку 2019 плантацію розчистили. А в листопаді Максим Малигін зібрав групу ентузіастів з усієї України та з Мукачево, що утеплили плантацію на зиму (на фото).

В Україні росте чай

Якщо експеримент буде вдалим, влітку 2020 можна буде зібрати 4-5 кілограмів листа чаю – а це дуже і дуже пристойно.

В Україні росте чай

Ви можете будь-яким способом підтримати розвиток української плантації чаю.
Група у фейсбуці з поточною інформацією тут.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Корзина
Sidebar
Start typing to see products you are looking for.