Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

Блог

Ароматизований чай: міфи і реальність

Теплим вечором середи зібралися ми в затишному колі поціновувачів, покликали хіміка-технолога (чарівна, повинен сказати, дівчина), взяли кілька натуральних і ідентичних натуральним ароматизаторів, сушені фрукти і квіточки, кілька сортів чаю і ось до яких висновків прийшли.

Ароматизований чай: міфи і реальність

Нещодавно на чайній дегустації хтось із наших гостей сказав, що любить Саусеп, і миттєво все цінителі зі стажем вибухнули довгими тирадами про те, що ароматизований чай – це не чай взагалі, і навіщо хороший чай ароматизувати, якщо він і так має неповторний власний аромат. Відразу уточнимо – я теж ніби цінитель і ароматизовані чаї практично не п’ю. Але і зараз, через 20 років тісного знайомства з чаями всіляких сортів і видів, я із задоволенням випиваю чашечку якісного Ерл Грея під бутерброд, скажімо (Ну не Та Хун Пао ж з бутербродом, їй богу).

Як би там не було, цей маленький інцидент на дегустації, а ще тонни дезінформуючих статей в Інтернеті наштовхнули нас на ідею невеликого експерименту з легким відтінком семінару. Теплим вечором середи зібралися ми в затишному колі поціновувачів, покликали хіміка-технолога (чарівна, повинен сказати, дівчина), взяли кілька натуральних і ідентичних натуральним ароматизаторів, сушені фрукти і квіточки, кілька сортів чаю і ось до яких висновків прийшли.

Міф №1. Види ароматизації.

Яку статтю в Інтернеті ні відкрий, скрізь приблизно одне й те саме: ароматизатори бувають або натуральні (і це добре і корисно), або синтетичні (і це смерть). Так ось, дорогі друзі, так-то воно так, але НІ.

Натуральні – це фрукти, квіти і так звані витяжки (ефірні масла). Якщо для ароматизації використовуються фрукти або квіти, то як правило чай змішують з вищезгаданими і сушать, а в період сушіння чай вбирає в себе аромат. Якщо використовується витяжка, то чай просто пропитуюсь ароматизатором в процесі сушіння. Так само і з “синтетичними” ароматизаторами. За процесу виробництва все вірно, але невірно розуміння того, що є “синтетичний” ароматизатор.

А насправді…

Те, що називають “синтетичним” не потрібно плутати з так званим “ідентичним натуральному”. Як каже Вікіпедія і наш знайомий хімік-технолог, “синтетичні” – це ті, яких в природі не існує, а “ідентичні натуральному” по своїй хімічній складової нічим не відрізняються від натуральних витяжок, абсолютно ідентична формула, тільки сам процес синтезу контролюється набагато серйозніше і результат завжди гарантовано ідеальний. А ще цей процес дешевше, тому що для отримання маленької пляшечки ароматизатора, не потрібні сотні кг вихідної сировини. І тут не доречний питання, що краще і “натуральніше”, тут доречний скоріше питання “а чи сняться андроїдом електровівці?”

Міф №2. “Синтетичні” ароматизатори шкідливі

“Якщо отримано шляхом хімічного синтезу, значить шкідливо” – розхожий міф. Мене, наприклад, слово синтетичний теж лякає іноді, але це тільки слово.

А насправді…

Ароматизатори, як натуральні, так і ідентичні натуральним безумовно шкідливі, але якщо їх ложкою є. Візьміть витяжку натуральну з лимона, наприклад, ковтніть і обпалені нутрощі гарантовані. Ароматизатор – це в будь-якому випадку концентрат. Вся справа в кількості і, звичайно, тут все впирається в сумлінність виробника. Але, як знову-таки сказав запрошений хімік-технолог, потрібно бути повним чайником, щоб не розрахувати вірне кількість ароматизатора.

Міф №3. Для ароматизації використовується тільки неякісний чай.

Це твердження має право на існування, тільки якщо мова йде про конкретний виробника, який з тієї чи іншої причини використовує неякісний чай (Бог йому суддя, в кінці кінців :)).

А насправді…

Якість чаю завжди можна перевірити перед покупкою, якщо мова не про пакетированном, звичайно. Розмір і колір чайного листа, колір настою – не менш важливі показники, ніж смак і аромат. І ось що ще важливо розуміти. Якщо чай ароматизируется фруктами і квітами, то процес цей настільки дорогий сам по собі, що немає ніякого сенсу економити на чаї. Якщо ж ароматизатор – витяжка або продукт хімічного синтезу, то сам процес ароматизації по суті недорогий, і знову-таки немає ніякого сенсу економити на чаї. Загалом з досвіду скажу, що всі поважають себе виробники чаю використовують для ароматизації ті ж чаї, які продають окремо, монобрендових, так би мовити.

Міф №4. Ароматизований чай – це не чай.

Затвердження це по суті своїй не логічно і носить виключно емоційний характер.

А насправді…

Це особиста справа кожного. Як я вже говорив, я з ароматизованих п’ю тільки Ерл Грей іноді. І Молочний Улун, до речі. І так, натуральна палітра чайних ароматів настільки велика і різноманітна, чай по суті своїй, без добавок і ароматизації, великий, прекрасний, самодостатній. Але з іншого боку, саме в силу своєї самодостатності, цей напій ніяк не зіпсуєш легким ароматом рожевого пелюстки. Але це вже патетика, знаю 🙂

наостанок

Ми, поки що про все вищепереліченому говорили, ще і справою займалися. Так би мовити, перевіряли судження на практиці. Змішували, ароматизували і знову змішували. І, мушу сказати, вийшли відмінні авторські екземпляри. Всі автори розібрали свої творіння додому, щоб у спокійній обстановці випробувати і зробити висновок, чи можна вважати чаєм те, що вийшло. Тому, друзі, відписуйтеся, мені ж цікаво!

 

Ароматизований чай: міфи і реальність Ароматизований чай: міфи і реальність Ароматизований чай: міфи і реальність Ароматизований чай: міфи і реальність Ароматизований чай: міфи і реальність

Константин Мазурик

Discover best teas, Comrades!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик