Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

Блог

Його величність зелений чай!

Зберегти максимальну природність листа, його цілісність – цим правилом керуються чайні майстри при обробці зеленого чаю. І коли ви заварюєте свій улюблений зелений – о диво! – Він розкривається, розпускається, немов бутон навесні, пахне і радує чудовими квітковими, фруктовими солодкими смаками, дивує найбагатшим післясмаком. Це – його величність зелений чай!

Його величність зелений чай!

Видів зеленого чаю неймовірна кількість, і кожен з них індивідуальний і прекрасний по-своєму. У Китаї близько 70% чайного виробництва – це зелений чай.

Виробництво зеленого чаю

Збір і окислення

В основному для виробництва цього сорту чаю використовують молоде свіже листя, часто з бруньками, але бувають і виключення. Наприклад, Тайпин Хоукуй – для його виробництва збирають більш зріле листя. Після збору листя викладають на бамбукові решітки і залишають на кілька годин, так відбувається етап підв’ялювання. На даному етапі ензими, що містяться в листі, входять в контакт з киснем, і відбувається окислення, так як якщо надкусити яблуко.

Ензими = ферменти – біологічні каталізатори, речовини, що змінюють швидкість хімічних процесів.

Щоб запобігти процесу окислення і зберегти в чаї максимум корисних речовин, лист піддають тепловій обробці. Китайський метод виробництва зеленого чаю полягає в прожаренні чайного листа – в воках, невеликими порціями (грамів по 300). Майстер вручну перемішує його, стежачи за температурою. Цей процес ще називається «шацін», або «вбивство зелені». Таким чином лист стає більш еластичним. Для додання листу різної форми вдаються до різноманітних технік скручування або ж пресування. Наприклад, знаменитий космічний Лунцзин пресують руками на дні і безперервно перемішують.

Його величність зелений чай!

Скручування

Щоб вивільнити масла, що містяться в чайному листі, його скручують. Форми бувають різні: «равлики» (спіральна), плоскі, ганпаудер (порох), перлини, голки (характерно для чаю, що складається виключно з бруньок). Скручування відбувається вручну або механічно в спеціальних машинах. Дуже цікавий процес! Ніби між долоньками скручують пластилін в маленькі кульки (спіральне скручування).

Його величність зелений чай!

Сушка

Закріплює вивільнені масла, а також зупиняє випарювання вологи. Це перешкоджає виникненню цвілі. І на самому останньому етапі листя просівають за допомогою бамбукових сит різного калібру, накладаючи один на одного.

  • Найвідоміші зелені

У Китаї виробляють тисячі видів зеленого чаю. Ми поговоримо про тих, які найчастіше потрапляють в список знаменитих чаїв Китаю.

1. Лунцзин, або «Колодязь дракона». О, це просто щось приголомшливе і хвилююче свідомість! Він неймовірно популярний в Китаї і за його межами, а на чайних аукціонах коштує купу грошей. Збір такого чаю трудомісткий, для нього збирають молоді верхні пагони, дуже легкі. Листя лунцзін мають незвичайну пресовану форму, як у Тайпін, але набагато менше. Заварювати такий чай, як, втім, і будь-який елітний зелений, краще протоками, не чекаючи, коли він стане гірким, не настоювати. Інакше який сенс? Легкий настій, майже прозорий, теплий, м’який. Запах груші або чогось фруктового, солодкого. Смак квітковий, лише злегка трав’янистий, гармонійний. А післясмак приємно солодкувати, ледь вловимий. Він прямо огортає умиротворенням.

2. Тайпин Хоукуй, або «Король мавп».

Його величність зелений чай!

 

Його величність зелений чай!

Отже, почнемо з того, що це самий крупнолистовой чай в Китаї. Тільки подивіться! Гладкі шовкові пресовані листочки яскравого зеленого кольору. Ми вже згадували, що для його виробництва використовують більш зрілі листя, з особливих дерев, які відрізняються великими листочками і збираються лише раз на рік – навесні, з кінця березня до середини квітня. Виростає він в провінції Аньхой, в повіті Тайпін. Після того як ви заваріть його (в колбі, скляному чайнику або гайвани, але все-таки рекомендуємо колбу), побачите, що там не тільки один лист. По-перше, їх два, верхніх, а по-друге, там ще є брунька. Смак більш трав’янистий, ніж у того ж лунцзину, проте не менш харизматичний. Настій від світло-жовтого до яскраво-зеленого, трохи віддає горіховими нотами, квітковим терпкуватим смаком і солодким присмаком. Цей чай подобається з першого вдиху, з кожною секундою чаювання пов’язуючи вас міцними вузлами любові до нього. Він по-справжньому унікальний. Обов’язково спробуйте!

3. Чжуецін, або «Свіжість бамбукового листя». Про нього ми вже писали і писали в цій статті, і немає кінця цим захопленням!

Його величність зелений чай!

4. Маофен, або «Ворсисті піки». Колиска чаю – провінція Аньхой, місто Хуаншань, або «Жовті гори» (тому іноді в назві цього чаю пишуть ще «Маофен Хуаншань»). Маофен – класичний зелений чай. У ньому присутні та легка терпкість, благородна трав’янистих в смаку, свіжість і молодість листа. Настій, якщо не перезаварити, світло-жовтий, аромат легкий і відносить в космічні простори …

За традицією, заварювати водою температура якої не більше 90 градусів, знову ж таки, щоб не обпекти трепетний і ніжний чайний лист. Будьте з ним м’якше!

Його величність зелений чай!

5. Синь Ян Мао Цзянь, або «Ворсисті леза з Сіньян». О, він має свій характер. З одного боку – ніжний і легкий, а з іншого – зухвалий, терпкий і насичений. Що в ароматі, що в смаку. Добре тонізує, заряджає енергією, але швидше відноситься до «холодних» зеленим чаїв. У ньому є навіть деяка кислинка. Загалом, він для сильних духом, але, безумовно, заслуговує на увагу! А ось і ода цього чаю яку ми складали раніше.

 

6. Лу Шань Юнь У, або «Хмарний туман з гір Лу». Цей чай, як практично всі з нашої статті, теж відноситься до списку «Десять імператорських чаїв». Неймовірно легкий, він дійсно, як туман, обволікає своїм ароматом, смаком, розчиняє в післясмаку. З ним максимально легко налаштуватися на медитативний стан.

Досить рідкісний сорт. Сировина, яку збирають для цього чаю, виростає високо в горах, де понад 190 днів туман огортає вологою ніжні чайні кущі. Кажуть, монахи, які жили неподалік, наділили деякими магічними властивостями чайні листочки, передали їм свої умиротворення і гармонію. Можливо, тому «Хмарний туман» – воістину приголомшливий чай.

Природно, збір такого чаю відбувається тільки вручну і набагато пізніше, ніж зазвичай, – на початку травня.

Настій виходить ніжно-смарагдовий, аромат солодкий і свіжий одночасно, ніби червневий вітерець …

Його величність зелений чай!

Отже, заварювати зелений чай найкраще в колбі, в склі, протоками, щоб не вбити ніжність і свіжість занадто гарячою водою. Ідеальна температура – 80-90 градусів, не вище. Зберігати краще в вакуумі в холодильнику і бажано не більше трьох місяців.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик