Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

Блог

Кава. Кохання. Альтернатива.

Хвиля любові до альтернативних способів заварювання кави нарешті захлеснула Україну. Прийшов час розібратися, що, де і як.

«О нарешті настав той чааааас», коли ми все частіше чуємо слово «спешиалти» в наших чайно-кавових бутіках, а всю країну накриває хвиля всіляких брю-барів. І справа не в тому, що альтернативні способи заварювання красиві або місцями вінтажні (так-так, вінтажні, той же сифон набагато давніший, ніж найперша кавоварка). Привабливість у тому, що альтернативні способи заварювання які знову увійшли в моду не терплять неякісну каву: тільки свіжообсмажена, якісна арабіка, тільки хардкор. І це радує. І це хороший привід розібратися.

Кава. Кохання. Альтернатива.

Отже, почнемо з нашого улюбленого: знайомтеся, його величність сифон!

Кава. Кохання. Альтернатива.

Що це таке

Сифон – це сполучені скляні посудини, розділені фільтром (за принципом дії дуже нагадує венеціанську кавоварку). Про те, хто ж винайшов сифон, суперечки тривають досі: в одних джерелах це пані Васье, в інших – Луї Габет. Як би там не було, патентів було кілька (в 1841-м, а потім в 1844 році), а широкі маси пізнали всю красу сифона трохи пізніше – після того, як було винайдено жаростійке скло. З цікавого: японці – головні шанувальники сифонів і альтернативи вцілому. Саме японські бренди (Hario, Yama) вважаються світовими лідерами з виробництва сифонів, а також кемексів, аеропресів і пуроверів, про які ми розповімо нижче.

Як це працює

Внизу вогонь, вгорі дві посудини. Перший нагрівається, з’являється пар, який виштовхує воду в другій, де і відбувається екстракція кави. Потім вогонь вимикають, пар стискається і готова кава повертається назад. Кава виходить дуже насиченою, без грама гущі.

Дози-вимоги-особливості

Альтернатива рідко дає широке поле для експериментів. Однак на думку більшості на 1 літр води потрібно грам 60 кави середнього помелу, настоюємо в верхньому посудині 2-3 хвилини.

Пуровер

Кава. Кохання. Альтернатива.

Все почалося з якоїсь Мелітти Бенц. В інтернетах пишуть, що Мелітту (німкеню за національністю) не влаштовував осад в чашці і вона використовувала в якості фільтра папір-промокашку. У 1908 році фрау отримала патент, і з тих самих пір бренд маєтку її (Melitta) виробляє найпопулярніші паперові фільтри.

 

Що це таке

По суті це воронка. Вона може бути зроблена з чого завгодно – скла, порцеляни, металу. Є важлива особливість – кут воронки складає рівно 60 градусів, а поверхня не рівна, ребриста. Ці ребра чарівним чином збільшують гідродинаміку, що дозволяє кави екстрагуватися по всій поверхні фільтра. У виробництві пуроверів знову відзначилися японці – Hario вже давно став евфемізмом і часто замінює саме слово пуровер (це як з Xerox і Big Board).

Як це працює

Потрібно просто повільно лити каву. Деякі роблять це по спіралі, інші – спеціальними зірочками-квіточками. Важливо робити повільно, заливаючи всю поверхню фільтра.

Дози-вимоги-особливості

Помол великий, доза – залежно від обсягу судини, в якому заварюється кава, вода від 90 градусів, екстракція 2-3 хвилини.

Кемекс

Кава. Кохання. Альтернатива.

Це, батечку, для естетів. Дуже красива варіація того ж пуровера. Але красива, тому окремим пунктом.

Що це

Винайшов Кемекс американський хімік Петер Шлумб в 1941 році. Штука гранично мінімалістичний і дуже красива (скло, дерев’яний «шарф» і шкіряний шнурок), з 1944 року виставлений в Нью-Йорку в музеї сучасного мистецтва як видатний предмет американського дизайну (так-то).

Як це працює

Так само, як пуровер: в верхню лійку з паперовим фільтром і кава повільно вливаємо воду. У підсумку – чиста, прозора, ароматна і смачна кава.

Дози-вимоги-особливості

Середньо-помел, 5 хвилин екстракції, вода вище 90 градусів.

Аеропресс

Кава. Кохання. Альтернатива.

Зовсім малюк за віком (винайдений в 2005-му році компанією, що спеціалізується на виробництві всяких фрісбі).

Що це таке і як це працює

Назва говорить сама за себе: поршень в скляній колбі, який тиском повітря проштовхує воду крізь фільтр з кавою. Видовище досить цікаве, є навіть світовий чемпіонат з заварювання кави в аеропрессі.

Дози-вимоги-особливості

Дрібний помел, 2-3 хвилини екстракції, вода від 90 градусів.

Кава. Кохання. Альтернатива.

Ви тільки не дивуйтеся, але ця штука, в якій більшість наших співвітчизників заварює чай, теж хороша альтернатива для заварювання кави. Тому що це таке і як це працює ви напевно знаєте. Є одне «але» – в силу популярності пристрою, ринок заповнений величезною кількістю неякісних френч-пресів. Або сітка занадто велика, або поршень недостатньо прилягає до стінок і пропускає гущу. Тому вибирайте з розумом, бажано в наших магазинах і будьте щасливі 🙂

Дози-вимоги-особливості

Помел, вода 95 градусів, 4 хвилини наполягаємо і віджимаємо!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик