Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

Блог

Що таке чорний чай? Коротко про головне

Чорний чай, відомий в Китаї як хохча, або «червоний чай», за його багатий, червонуватий відтінок, є повністю окисненим, на відміну від улуна, зеленого або білого чаю і відрізняється за смаком.

Історія чорного чаю

До середини XVII ст. в Китаї споживали тільки зелений чай (НЕ окиснений) і улун (напівокислений). Вважається, що чорний чай було винайдено, коли китайці почали зброджувати чайне листя, щоб продовжити їх термін зберігання. Листя окислювалося й темніло під час ферментації, і його стали називати чорним (за кольором листя) або червоним (за кольором настою) чаєм.

Хоча він родом з Китаю, саме британці популяризували чорний чай, коли привезли його в Європу в XVIII в. як екзотичний напій, який могла дозволити собі тільки аристократи. Але з часом комерсанти налагодили постачання чаю в Європу, що призвело до зниження ціни й відповідно зростанню споживання серед середнього класу.

Види й регіони зростання

Класичний чай виготовляють з листя кущів Camellia sinensis:
1. Camellia Sinensis Sinensis — дає коротше листя і використовується для виробництва зелених і білих чаїв. Зростає в Китаї та сусідніх країнах Східної Азії;
2. Camellia Sinensis Assamica — має більше листя й використовується для приготування чорного чаю. Зростає в деяких регіонах Індії, Шрі-Ланки, Африки.
Зелений чай протягом року втрачає свій аромат, тоді як чорний зберігає його кілька років. Це одна з причин, чому близько 90% чаю, що продається в світі, є чорним.

Виробництво

Процес виробництва чорного чаю завжди включає: в’янення, катання, окислення і сушку. Існує два основних способи обробки листя до їх сортування:
1. Класичний метод. Після того, як листя зібране, йому дають висохнути на повітрі, потім скручують в спеціальній машині, щоб зруйнувати клітини й почати процес окислення. Після досягнення потрібного рівня окислення, його подають у машину для сушки.
2. Метод CTC (Cut, Tear, Curl). Розроблено під час буму 50-х років на чай в пакетиках, щоб полегшити виробництво дрібно нарізаного чайного листя і скоротити час обробки. Виробництво також починається і закінчується прив’яданням і сушінням, але процес катання тут відсутній. Листя замість цього подрібнюється й розривається на роторній машині з обертовими лопатями. Сухе листя окислюється 100%, чорніє, завдяки чому чай і отримав свою назву.

Сорти чаю

Існує дуже багато сортів і видів високоякісного чорного чаю — від моносортів до купажів:
1. Китайський
Congu – відрізняється легким солодким смаком.
Keemum Mao Fang – цінується своїми ароматичними властивостями з нотками сосни, какао і зефіру.
Лапсанг Сушонг – відомий своїм унікальним димним смаком і ароматом, який отримують копчення листя над сосновими голками.
2. Індійський
Ассам — має солодовий смак і змагається за міцністю з кавою, що робить його відмінним перехідним варіантом для тих, хто кидає пити каву і напої з кофеїном.
Дарджілінг – злегка терпкий, яскравий смак з мускатним відтінком і квітковим посмаком, відмінно тонізує. Його називають “чайним шампанським” і він є королем серед чорних чаїв.
3. Шрі-ланкійський
Цейлонський — дає гарний світло-золотистий або червоного дерева колір, сміливий смак. Наш улюблений варіант — Срібні тіпси Цейлону й Золоті тіпси Цейлону. Вважається одним з кращих у світі.

Властивості й користь

Через процес окислення при виробництві чаю рівень кофеїну в листі помітно знижується. Чорний чай приносить багато користі для здоров’я, оскільки в ньому є антиоксиданти — поліфеноли й катехіни, які підтримують в формі розум і тіло. Регулярне вживання помірної кількості чорного чаю стимулює обмін речовин і підтримує кров’яний тиск в нормі.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик