Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

Блог

Види чаю (cорти чаю) для “чайників”

Чай один з найдавніших і найпопулярніших напоїв, відомих людині. У світі існують тисячі сортів і видів чаю, й не менше чайних напоїв трав’яний або фруктовій основі. Дуже спрощено подивимося, які є сорти чаю і чим вони відрізняються один від одного.

Вид чайного куща і регіон походження

Чайний кущ — вічнозелена Caméllia sinénsis — має деякі видові відмінності в залежності від місця зростання. Виділяють китайський та ассамський її різновиди.

Чай розрізняють також по країнах-виробниках: китайський, індійський, цейлонський (Шрі-Ланка), тайванський, японська, турецький, кенійський. Або ж по регіонах виробництва: індокитайський, африканський. В інших країнах світу чай теж вирощують, але набагато менше.

Види чаю (cорти чаю) для "чайників"

Спосіб обробки чайного листя
Оскільки всі види чаю виробляють формально з однієї рослини, то кінцевий продукт залежить від способу обробки й тривалості ферментації чайного листя.
1. Білий. Зів’ялий і не окиснений. Виробляють з молодого листя й нерозбрунькованих тіпсів. Піддають мінімальній обробці, але він має досить високий ступінь окислення, а значить, його настій буде темніше, ніж у жовтого або зеленого чаю.
2. Зелений. Не зів’ялий і не окиснений.Найменший ступінь окислення зібраного чаю. Особливість обробки: нагріваючи чайну сировину, швидко зупиняють процес ферментації (триває не більше двох днів). А вже залежно від способу нагрівання — обсмажуванням або парою — будуть відрізнятися смак і колір готового напою.
3. Жовтий. Не зів’ялий і не окиснений, але його «томлять». Виготовляють так само, як і зелений, але замість швидкого нагріву листя томлять у вологому середовищі, що надає чаю жовтуватий відтінок.
4. Улун. Зів’ялий, зім’ятий і частково окиснений. Чай середньої ферментації, що має особливий неповторний смак. Його обробка займає всього два-три дні, тому мало окиснений улун більше схожий на зелений чай. Однак листя можуть піддаватися і сильнішому окисленню, тоді чай стає за своїми характеристиками ближче до чорного.
5. Чорний (червоний). Зів’ялий, іноді подрібнений і повністю окиснений. Чайне листя майже повністю окислюються протягом тривалого часу. Після чого проходить подальшу обробку.
6. Пуер. Зелений чай, який піддається повторному циклу окислення. Виготовляється, як правило, з бруньок і листя старих чайних кущів. Розрізняють пуер шу (зістарений, готовий) і пуер шен (молодий, зелений).

Види чаю (cорти чаю) для "чайників"

Форма кінцевого продукту

Є десятки варіацій чайного листя — від цілого до подрібненого, від чаю з великою кількістю бруньок до чаю з листя одного розміру. Ми писали про нього тут.
Розсипний або байховий чай найпопулярніший, оскільки по виду чайного листя можна судити про його якість. Цей вид чаю може продаватися як на вагу, так і в пакетах, жерстяних коробках і банках. Він зручний: ми самі визначаємо, скільки заварки будемо використовувати і можемо, міксуючи різні сорти та інгредієнти, створювати свій купаж.
Пресований чай може бути в формі цегли, плиток чи таблеток. Найчастіше пресують в млинці або таблетки пуер, але можуть пресувати в “цеглину” й інші чаї, як хороші, так і низької якості. Найбільш поширений пресований чай в Монголії та серед жителів Гімалаїв — у Китаї, Індії та Непалі.
Чайні пакетики з кінця XIX століття популярні в усьому світі з однієї простої причини: їх зручно використовувати завжди й скрізь. Прямокутні, квадратні, круглі, у формі пірамідок або стіків, колись з тонко шовку, тепер з найніжнішого паперу.
Якість пакетованого чаю залежить від виробника. Його варто купувати, якщо ви 100% довіряєте компанії. Сучасні технології дозволяють робити пакетований чай не менш смачним і якісним, ніж розсипний.

Інші види чаю, наприклад, розчинний, в пляшках, гранульований або капсульний менш популярні, залежно від регіону споживання. З останніх тенденцій — набирає популярності чай в капсулах, який готується як кава еспресо.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик