Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

Блог

Таніни та катехіни, або Ганді був не правий

На жаль, не тільки великий Ганді багато років тому, але і багато сучасників продовжують помилково стверджувати, що в чаї містяться таніни. ЦЕ НЕ ТАК.

Таніни та катехіни, або Ганді був не правий

 

Частина 1. Ганді сварить чай.

Люблю Ганді, більшість його висловлювань (і фотографій) привносять якийсь спокій і умиротворення, чи знаєте. У зв’язку з цим вирішив почитати не просто цитати, а повноцінний трактат.

І ось відкриваю я “Ключ до здоров’я”, занурююся в розмірене читання, запиваючи цю справу відмінним Дарджилінгом Муськатель. Переходжу до розділу “Чай, кава і какао”, передчуваючи легкий реверанс в сторону чаю і цілком передбачуваний осуд всього іншого. Але ніяких реверансів. Ганді не любив чай ​​і наполягав на тому, що чай – це шкідливо (він називає чай “intoxicant”, тобто токсичну речовину, ставлячи в один ряд з алкоголем і тютюном).

Ось що він пише (даю переклад з англійської, який я робив, тому не чіпляйтеся до дрібниць):

“Ні в один (з цих напоїв) людське тіло не потребує. Як відомо, вживання чаю сягає своїм корінням до Китаю. У цій країні чай використовувався з певною метою. Як правило, розраховувати на чистоту питної води в Китаї не доводилося, тому вода потребувала кип’ятіння для очищення від шкідливих домішок. Один розумний китаєць виявив траву під назвою чай. При додаванні невеликої кількості цієї трави в киплячу воду, вода фарбувалася в золотистий колір. Тільки дійсно закипіла вода фарбувалася. Таким чином за допомогою цієї трави можна було безпомилково визначити, чи дійшла вода до потрібної кондиції. Для цього чайне листя поміщали в якусь подобу сита і проливали воду через нього, якщо вода фарбувалася, значить вода прокип’ятилась, стала безпечною і готовою до вживання. Крім цього, як відомо, чайне листя надає воді легкий аромат.

Чай, приготований таким методом (протокою), безпечний. Але як правило чай заварюється НЕ протокою, а кілька хвилин, і такий чай не просто небажаний, а шкідливий. Чайне листя містять танін, який шкідливий для тіла. Танін зазвичай використовується на шкіряних фабриках для зміцнення шкіри (танін – дубильна речовина). Чай, прийнятий всередину, надає подібну дію на слизову оболонку шлунка і кишечника. Це, в свою чергу, погіршує травлення і викликає розлад шлунка. Відомо, що в Англії величезна кількість жінок страждає від різних хвороб через свою звичку пити чай. Люди, які звикли пити чай регулярно, відчувають втому, якщо не випивають звичну чашку чаю. На мою думку, користь чаю (якщо такий взагалі є), полягає тільки в тому, що додавши в нього молока і трохи цукру, ви отримаєте солодкий і смачний теплий напій. Але того ж ефекту можна досягти, додавши молоко і трохи цукру в теплу воду. ”

Таніни та катехіни, або Ганді був не правий

Частина 2. Таніни і катехіни в чаї.

На жаль, не тільки великий Ганді багато років тому, але і багато сучасників продовжують помилково стверджувати, що в чаї містяться таніни. ЦЕ НЕ ТАК.

Як пише Джой Едланд (хімік за освітою і автор безлічі книг про чай), натуральні хімічні речовини, що містяться в чаї у великій кількості, називаються поліфенолами і є потужними антиоксидантами. Поліфеноли бувають різними. Це ціла група речовин, що відносяться до фенольних сполук. Поліфеноли, що містяться в чаї, називаються катехінами. Катехінів в сухому чаї 30-40%. Катехіни діють як охоронці, запобігаючи шкоду, що наноситься тілу вільними радикалами, шляхом хімічної сполуки з цими самими радикалами. І катехіни ж надають чаю характерний терпкий смак. Давним-давно хтось чогось помилково назвав катехіни танинами. Але це невірно. Таніни та катехіни відносяться до однієї групи речовин – фенольні сполуки, але таніни і катехіни – це не одне і те ж. Так само як слон, білка і людина – це не одне і те ж, хоч і відносяться всі до класу ссавців.

Тому все хороше, що ви чули про чай – правда. Всілякі наукові дослідження підтвердили не раз, що чай допомагає нормалізувати тиск, знизити ризик серцевих, ракових і багатьох інших захворювань. Так що пийте із задоволенням і не слухайте Ганді (принаймні в цьому питанні, в іншому я сам люблю його послухати).

Таніни та катехіни, або Ганді був не правий

P.S. Що дійсно цікаво, так це висунута Ганді теорія про походження чаю. Ось ця, про перевірку рівня кипіння води. Я трохи пошукав на просторах Інтернету і нічого подібного не знайшов. Цікава теорія, ви що-небудь коли-небудь чули про це?

Костянтин Мазурик

Discover the best teas, Comrades!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик