Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

Блог

Як аромати впливають на пам’ять людини

Аромати. Вони як спусковий гачок, що викликає спогади про давно забуту подію або досвід, здатні нас перенести в моменти з минулого або нагадати про важливих нам людей. Як? та згадайте самі, як моментально розпливаєтеся в усмішці від накритої раптово радості, коли ви вловили пахощі тієї самої бабусиної випічки з дитинства. Чому саме запахи так легко піднімають нас на хвилю спогадів?

 

Пам’ять на запахи або «ефект Пруста»

 

В один зимовий день Марсель Пруст прийшов додому і тітонька пригостила його чашкою липового чаю з кругленьким і пузатеньким печивом, званим Petites Madeleines.

Як аромати впливають на пам’ять людини

«… в ту саму мить, коли ковток чаю з крихтами печива торкнувся мого піднебіння, я здригнувся, вражений незвичайністю того, що відбувається в мені …». Слідом за цим дивним почуттям пробуджуються спогади про дитинство: «Весь Комбре його околиці — і все, що має форму і має густину — місто і сади, — виплило з чашки чаю».

 

Цих вражень автору вистачило, щоб написати цілу книгу на три тисячі сторінок «В пошуках втраченого часу». А в науковому світі явище яскравозабарвлених емоційних спогадів, викликаних певним запахом, смаком або їх поєднанням, отримало назву «Ефекту Пруста». Як же цей феномен пояснює наука?

 

Нюх — найдавніша область мозку

За допомогою нюху людина отримує не більше 2 відсотків відомостей про навколишнє середовище, тоді як за допомогою зору — 85. Однак з п’яти почуттів людини нюх є найчутливішим і найшвидшим.

Нюховий імпульс доходить до мозку набагато швидше, ніж больовий. Це відбувається миттєво, на підсвідомому рівні. Нерв, що відповідає за передачу нюхових сигналів, пов’язаний з мозком безпосередньо. Ніс — це єдиний орган почуттів людини, що не має посередників.

Як аромати впливають на пам’ять людини

Коли людина вдихає повітря з певним запахом, всередині носа відбувається наступне. Спочатку аромати розчиняються в слизовій оболонці носа, а потім відбувається роздратування нервових закінчень нюхового нерва, і вже від нього передається інформація про запах, який вдихнули, в гіпоталамус через нюхову цибулину.

 

Важливий факт, що практично вся інформація про запах переходить в гіпоталамус. Ця ділянка мозку відповідає за дуже багато, що може відбуватися в людському організмі.

До цих функцій можна віднести температуру, голод, зростання, спрагу, рівень цукру в крові, сон і сексуальне збудження. Також гіпоталамус відповідає за гнівні і радісні емоції.

 

Паралельно гіпоталамусу інформація про запах передається в гіпокамп. Ця ділянка відповідальна за такі функції як довгострокова пам’ять, увага і образи. Тому для кожної людини конкретний аромат має асоціацію з певною подією, яка колись відбувалася з нею.

 

Коли людина вдихає запах, то в мозок поступає певний сигнал, який потім поширюється по всьому організму. Всі ці структури або ділянки головного мозку разом являють собою лімбічну систему, яка грає важливу роль в управлінні настроєм, пам’яттю, поведінкою і емоціями, частотою серцевих скорочень, кров’яним тиском, диханням, пам’яттю, стресом і гормональним балансом.

 

Фахівці в галузі дослідження впливу запахів на людину Х. Ерліхманн і Л. Бастон з приводу емоційної дії запахів пишуть, що запахи впливають на емоції, емоції впливають на поведінку, тобто від дії запахів виникає ланцюг пов’язаних наслідків.

 

Ці знання допомагають нам зрозуміти, чому запах грає таку важливу роль в пам’яті, настрої та емоціях. Аромати — це одночасно і про біологію, і про досвід, і досвід цей психологічний.

 

Чи може запах мати лікувальний ефект?

 

Виходячи з того, що лімбічна (вона ж емоційна) система безпосередньо пов’язана з тими частинами мозку, які контролюють частоту серцевих скорочень, артеріальний тиск, дихання, пам’ять, рівень стресу і гормональний баланс, ми можемо припустити, що запахи можуть мати терапевтичний ефект на фізіологічний і психологічний стан людини.

 

У 80-х рр розвивається новий напрямок — аромакологія, тобто, вивчення того, як запахи впливають на фізіологію, здоров’я, а зараз набирають обертів в популярності такі напрямки, як ароматерапія, аромадиагностика і навіть аромапсихологія.

 

На Заході дизайнери в буквальному сенсі проектують запахи ресторанів, готелів, аеропортів, торгових кварталів. Запахи широко експлуатуються в бізнесі, в політиці, в світі мистецтв. Наші зорові і слухові рецептори так пересичені рекламою та інформацією, що маркетологи шукають інші способи підібратися до нашої свідомості і закохати в свій бренд. Для цього аромати розпилюють на новенькі гаджети, взуття та одяг, щоб ви поверталися знову і знову за цими відчуттями нової покупки. І це працює! В офісах Японії по вентиляційній системі розпилюють різні пахощі для кращої працездатності співробітників, навіть біля кабінетів стоматологів їх використовують для заспокоєння і розслаблення пацієнтів. Аромати використовуються навіть криміналістами для отримання зізнання у вчиненні злочину.

 

Цікавий факт про аромати

 

До 1880 року існувало лише 160 натуральних ароматів — квітів, трав, фруктів. Зараз же синтезують аромати чого завгодно — від нервового зриву до щастя на Сейшелах.

 

Творець ароматних композицій, не має значення де: в парфумерії, косметології, стравах або в чайних купажах — творець доль, романіст власних мемуарів, композитор, який з’єднує ноти в акорди характерів і бажань. Художник, який малює портрети подихом ароматів, ловець снів, мрій і бажань. Він терапевт і психолог. Якщо хочете —  ілюзіоніст, який переносить вас куди завгодно.

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик