Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

Блог

Чому матча така корисна?

матча супефуд

Зелений порошковий чай матча куди тільки не додають сьогодні – матча-лате, матча-оранж, матча-смузі, матча-просекко, матча-кава (не пийте, це небезпечно!), матча-тістечка, торти, шоколади. Слава Ісу і Гвінет Пелтроу, нарешті світ признав суперсилу японського зеленого чаю. Репутація матча виправдана: це дійсно чай-суперфуд. І в цій статті ми розкажемо, як це підтверджує сучасна наука. 

 

Дисклеймер: матча буває різною

Різних ґрейдів, себто якості, а відтак ціни і корисності. Якщо спростити, є три рівні: кулінарна матча, матча для напоїв і коктейлів, матча як є – для щоденних чаювань. Ми розповідали, які бувають ґрейди і як це впливає на ціну. 

Але ми не розповідали страшне: нечесні торговці можуть продавати взагалі не матча. Це, нажаль, трапляється часто, але підробку можна визначити. Ми обов’язково напишемо про це згодом.

 

П’ять головних принад матча

Антиоксиданти, вплив на мозок, печінку, серце, вагу. Ще є розмови про рак, але немає гідних наукових досліджень і є багато маніпуляцій. 

 

Містить дуже багато антиоксидантів

В матча є катехін з назвою яка схожа на заклинання з Гаррі Поттера – епігаллокатехін-3-галлат (або скорочено ЕГКГ). Це природній антиоксидант, і він наче супергерой позбавляє тіло вільних радикалів. Є дослідження: в матча ЕГКГ в 137 разів більше ніж у звичайному китайському зеленому чаї і щонайменще втричі більше, ніж в будь-яких інших чаях. 

Дослідження, авжеж, досить лаконічне, є питаннячка. Але за логікою шось таке і має бути. По-перше, ми п’ємо матча разом з листям, відтак отримуємо всі без останку мікроелементи й серед них епігаллокатехін-3-галлат. По-друге, цей катехін рослина найбільше виробляє, коли стресує. Рослина дуже стресує, наприклад, якщо її різко позбавляють сонця, ну або ж значно знижують його кількість. And guess what? Найважливіший і останній етап вирощування церемоніального матча – це вкрити від сонця за два тижні до сбору. 

 

Знижує поганий холестерин

Є гідний мета-аналіз 14 рандомізованих і контрольованих досліджень, де вчені доходять висновку: поганий холестерин зелений чай знижує, а хороший не чіпає. Поганий холестирин (низької щільності) – це надчаста причина хвороб серця, особливо після 35 років. 

Матча також може завадити окисленню поганого холестерина – це також допомагає захиститися від хвороб серця. 

Матча польза для сердца

Може допомогти захистити печінку

Печінка грає головну роль у виведенні токсинів, обробці ліків і важливих нутрієнтів. Наразі більшість досліджень впливу матча і концентратів зеленого чаю – на тваринах. Втім є обнадійливі досліди на людях.

Так декілька років тому дослідники давали 80 людям з неалкогольною жировою хворобою печінки плацебо або 500 мг екстракту зеленого чаю щодня протягом 90 днів. Через 12 тижнів екстракт зеленого чаю значно знизив рівень печінкових ферментів. Підвищений рівень цих ферментів є маркером пошкодження печінки.

Мета-аналіз ще 15 досліджень підтверджує: функціональний зелений чай (себто концентрат, з високим вмістом активних речовин, от як матча) знижує ризик печінкових хвороб.

 

Посилює роботу мозку

В одному дослідженні за участю 23 осіб досліджували, як учасники виконують завдання і вимірювали продуктивність мозку.

Деякі учасники вживали або чай матча, або батончик, що містить 4 грами матча, тоді як контрольна група споживала чай або батончик плацебо. Дослідники виявили, що матча покращує увагу, час реакції та пам’ять порівняно з плацебо.

В іншому дослідженні вивчали вплив на мозок стареньких, і виявилося, що концентрат зеленого чаю помітно і дуже добре впливає на когнітивну дисфункцію.

матча польза для мозга

Вплив на продуктивність зумовлений в першу чергу чайним кофеїном, якого в матча більше, ніж будь-де. Матча також містить сполуку під назвою L-теанін, яка змінює дію кофеїну, сприяючи підвищенню пильності та допомагаючи уникнути падіння рівня енергії, яке може виникнути після вживання кофеїну. Тобто замість півгодини чайний кофеїн діє багато годин підряд.

 

Допомагає схуднути

Подивіться на будь-який БАД для схуднення, і у кожному другому побачити зелений чай у складі. І це правильно, адже матча посилює метаболізм і допомагає спалювати жир. 

матча для похудения

 

Так невеличке дослідження з гідним дизайном показало: якщо вживати матча перед або відразу після тренувань з помірним навантаженням, це підвищує жироспаління на 17%. В дослідженні мова про концентрат зеленого чаю, і формально матча високого ґрейду можна назвати концентратом, адже завдяки порошковій формі, усе-усе листя потрапляє до організму.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик