Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

L-теанін. Секретна зброя чаю

Що створює смак чаю? Завдяки яким речовинам він тонізує й розслабляє? Який чай заварювати, щоб краще думалося? Підготували для вас викривальний матеріал про L-теанін, де розповімо, чому він нам так потрібен і в яких чаях його шукати.

Вловити запах, відчути смак, пізнати дзен

Ось ви нагріли воду, сполоснули чайник, насипали сухого зеленого чаю, залили його водою. Він постояв зо три хвилини, і вже його запах лоскоче ваші ніздрі. Що це за запах? Або отак. Коли ви п’єте чай матча, то відчуваєте його легендарний умамі-смак. А звідки він там узявся?

 

умамі

Й особливий аромат настою зеленого чаю, і смак умамі в матча завдячують речовині, яку містить листя чайного дерева, — L-теаніну, унікальній амінокислоті. Унікальність речовини в тому, що — крім чайного листя — її можна знайти хіба в міцелії польського гриба, а от спектр властивостей L-теаніну такий широкий, що його навіть почали синтезувати в лабораторіях (і продавати як ліки).

 

L-теанін добре показав себе як засіб для зниження артеріального тиску, для розслаблення, підвищення опірності деяких видам раку, при профілактиці серцево-судинних захворювань, хворобі Альцгеймера. Ба більше! Речовина сприяє схудненню, відновленню печінки, покращує імунітет.

 

Дослідники багато вивчали вплив L-теаніну на організм і виявили, що після його прийому люди краще рахують (і навчаються загалом) і менше тривожаться. Піддослідним давали L-теанін у таблетках і наливали чаю — і знайшли рецепти настоїв, максимально багатих на цю амінокислоту.

 

Ще більше L-теаніну: дослідження, рецепти, переможці

 

Виявивши суперсили L-теаніну, дослідники стали шукати його найкращих джерел. Вони з’ясували, що сухе чайне листя містить до 2 % речовини. Скільки ж L-теаніну в кінцевому підсумку потрапить до вашої чашки, залежить від способу заварювання. Можна скористатися лайт-версією: пити пів літра якісного зеленого чаю на день. Ми рекомендуємо Срібний равлик №109, Юйло (Yuluo), або Нефритовий равлик, Лунцзин або Колодяць Дракона №108.

А щоб досягти максимального ефекту, слід заливати 12,5 г зеленого чаю склянкою води, доведеної до 80°C і настоювати напій 30 хвилин. Вмикатиме вас такий настій до 5 годин.

 

Учені помітили, що найбільше L-теаніну містить зелений чай із розміром частинок 0,5–1 мм. Це ж практично пудра, скаже уважний читач. А ми відповімо — найкраща пудра з зеленого чаю називається «матча».

 

Ми не перші, хто розгадав цю загадку: японські вчені дослідили, що матча — у вигляді чаю чи як додаток до тістечок — містить удвічі більше L-теаніну за зелений чай (якщо раптом схочете повторити їхній дослід, то ось оригінальний японський рецепт: змішати 4.5 г матча з 31.5 г борошна, дати 26.1 г масла, 13.5 г цукру та яєчний жовток; сформувати три тістечка — і в піч). Хороша новина в тому, що матча можна пити вдвічі менше, ніж зеленого чаю — й отримати вав-ефект. Секрет меганакопичення L-теаніну в матча — затінення чайних дерев у період росту. Приємна побічна цієї амінокислоти — відсутність гіркоти в настої.

 

Звісно, вчені не могли зупинитися на кексиках і експериментували далі. Колеги японських дослідників напували чаєм матча (0.5 літра щоденно) групу студентів упродовж 2 тижнів. Результат — молоді люди швидше відновлювалися після навчання та краще справлялися зі стресом (такий результат показали аналізи та іспити). Додатково вчені дослідили якість чаю — тільки якісний японський матча показав добрий результат. На щастя, ми такий чай теж маємо

матча

L-теанін. Секретна зброя чаю

 

Отже…

Уже написано тисячі наукових статей про користь L-теаніну. І — ура! — з них ми знаємо, що чай бадьорить, розслабляє, вмикає не через свої магічні властивості (хоча ми схильні вірити, що він і таке вміє), а завдяки наявним речовинам, зокрема амінокислотам. Чудесно, що ці дослідження можуть підказати, як зробити чай максимально корисним. Круто, що TEAHOUSE знає, де такий чай узяти!

  1. L-теанін — унікальна небілкова амінокислота, яка міститься в чайному листі й одному виді грибів. У напої впізнаємо цю речовину за смаком умамі та особливим ароматом настою зеленого чаю.
  2. Дослідження: L-теанін знижує артеріальний тиск; розслабляє, не викликаючи сонливості; корисний для профілактики деяких видів раку та серцево-судинних захворювань, хвороби Альцгеймера, сприяє втраті ваги та покращує роботу імунної системи. Покращує концентрацію та здатність до навчання, пам’ять. Дослідження, де люди краще рахували після прийому цієї речовини, і ще одне — де L-теанін знижував тривожність студентів.
  3. Ці ефекти L-теаніну зацікавили вчених, і речовину стали виробляти промислово. Сьогодні розробляють продукти та ліки для розслаблення та зменшення стресу на основі теаніну — хімічно та біологічно синтезують речовину, добувають із чайного листя. Це все складні та витратні процеси.
  4. Але навіщо купувати синтезований L-теанін у таблетках, якщо можна просто випити чаю, щоби покращити концентрацію та розслабитися?
  5. Відсоток L-теаніну в сухому чайному листі — 1–2; правильно приготована 250-мілітрова чашка чаю (чорний і зелений) містить 40 мг речовини (це мінімальна доза для релаксації). Тобто, кажуть учені, треба випити 2, а ліпше 4 чашки зеленого чаю (0.5 л), щоби розслабитися. Ефект тримається 30 хв — 5 годин після прийому. Щоб узяти із зеленого чаю теаніну по максимуму, слід заварювати його температурою 80°C протягом 30 хв зі співвідношенням вода/чай 20:1 мл/г. При цьому найкраще працює найдрібніший чай, з розміром частинок 0,5–1 мм. А це ж фактично пудра! Тобто чай матча в плані виділення L-теаніну — рекордсмен (має вдвічі більше теаніну за зелений чай).
  6. Накопиченню теаніну в матча сприяє затінення рослин у період росту. Завдяки теаніну матча не гірчить та має смак умамі.

 

L-teanin

 

  1. Експеримент зі студентами, які пили 3г матча/0.5 л води щодня впродовж 2 тижнів показав, що матча допомагає швидше відновлюватися та знижує стрес. Але! Дослідники кажуть, що матча мусить бути якісною та родом із Японії. І ще експеримент, де матча додавали в печиво — і теж спрацювало.
  2. Якщо шукаєте способу розслабитися та подбати про здоров’я, пийте дві чашки якісного зеленого чаю або чашку матча на день.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик
Почніть вводити текст, щоб побачити продукти, які ви шукаєте.