Бажаєте використовувати сайт українською мовою?

L-теанін. Секретна зброя чаю

Що створює смак чаю? Завдяки яким речовинам він тонізує й розслабляє? Який чай заварювати, щоб краще думалося? Підготували для вас викривальний матеріал про L-теанін, де розповімо, чому він нам так потрібен і в яких чаях його шукати.

Вловити запах, відчути смак, пізнати дзен

Ось ви нагріли воду, сполоснули чайник, насипали сухого зеленого чаю, залили його водою. Він постояв зо три хвилини, і вже його запах лоскоче ваші ніздрі. Що це за запах? Або отак. Коли ви п’єте чай матча, то відчуваєте його легендарний умамі-смак. А звідки він там узявся?

 

умамі

Й особливий аромат настою зеленого чаю, і смак умамі в матча завдячують речовині, яку містить листя чайного дерева, — L-теаніну, унікальній амінокислоті. Унікальність речовини в тому, що — крім чайного листя — її можна знайти хіба в міцелії польського гриба, а от спектр властивостей L-теаніну такий широкий, що його навіть почали синтезувати в лабораторіях (і продавати як ліки).

 

L-теанін добре показав себе як засіб для зниження артеріального тиску, для розслаблення, підвищення опірності деяких видам раку, при профілактиці серцево-судинних захворювань, хворобі Альцгеймера. Ба більше! Речовина сприяє схудненню, відновленню печінки, покращує імунітет.

 

Дослідники багато вивчали вплив L-теаніну на організм і виявили, що після його прийому люди краще рахують (і навчаються загалом) і менше тривожаться. Піддослідним давали L-теанін у таблетках і наливали чаю — і знайшли рецепти настоїв, максимально багатих на цю амінокислоту.

 

Ще більше L-теаніну: дослідження, рецепти, переможці

 

Виявивши суперсили L-теаніну, дослідники стали шукати його найкращих джерел. Вони з’ясували, що сухе чайне листя містить до 2 % речовини. Скільки ж L-теаніну в кінцевому підсумку потрапить до вашої чашки, залежить від способу заварювання. Можна скористатися лайт-версією: пити пів літра якісного зеленого чаю на день. Ми рекомендуємо Срібний равлик №109, Юйло (Yuluo), або Нефритовий равлик, Лунцзин або Колодяць Дракона №108.

А щоб досягти максимального ефекту, слід заливати 12,5 г зеленого чаю склянкою води, доведеної до 80°C і настоювати напій 30 хвилин. Вмикатиме вас такий настій до 5 годин.

 

Учені помітили, що найбільше L-теаніну містить зелений чай із розміром частинок 0,5–1 мм. Це ж практично пудра, скаже уважний читач. А ми відповімо — найкраща пудра з зеленого чаю називається «матча».

 

Ми не перші, хто розгадав цю загадку: японські вчені дослідили, що матча — у вигляді чаю чи як додаток до тістечок — містить удвічі більше L-теаніну за зелений чай (якщо раптом схочете повторити їхній дослід, то ось оригінальний японський рецепт: змішати 4.5 г матча з 31.5 г борошна, дати 26.1 г масла, 13.5 г цукру та яєчний жовток; сформувати три тістечка — і в піч). Хороша новина в тому, що матча можна пити вдвічі менше, ніж зеленого чаю — й отримати вав-ефект. Секрет меганакопичення L-теаніну в матча — затінення чайних дерев у період росту. Приємна побічна цієї амінокислоти — відсутність гіркоти в настої.

 

Звісно, вчені не могли зупинитися на кексиках і експериментували далі. Колеги японських дослідників напували чаєм матча (0.5 літра щоденно) групу студентів упродовж 2 тижнів. Результат — молоді люди швидше відновлювалися після навчання та краще справлялися зі стресом (такий результат показали аналізи та іспити). Додатково вчені дослідили якість чаю — тільки якісний японський матча показав добрий результат. На щастя, ми такий чай теж маємо

матча

L-теанін. Секретна зброя чаю

 

Отже…

Уже написано тисячі наукових статей про користь L-теаніну. І — ура! — з них ми знаємо, що чай бадьорить, розслабляє, вмикає не через свої магічні властивості (хоча ми схильні вірити, що він і таке вміє), а завдяки наявним речовинам, зокрема амінокислотам. Чудесно, що ці дослідження можуть підказати, як зробити чай максимально корисним. Круто, що TEAHOUSE знає, де такий чай узяти!

  1. L-теанін — унікальна небілкова амінокислота, яка міститься в чайному листі й одному виді грибів. У напої впізнаємо цю речовину за смаком умамі та особливим ароматом настою зеленого чаю.
  2. Дослідження: L-теанін знижує артеріальний тиск; розслабляє, не викликаючи сонливості; корисний для профілактики деяких видів раку та серцево-судинних захворювань, хвороби Альцгеймера, сприяє втраті ваги та покращує роботу імунної системи. Покращує концентрацію та здатність до навчання, пам’ять. Дослідження, де люди краще рахували після прийому цієї речовини, і ще одне — де L-теанін знижував тривожність студентів.
  3. Ці ефекти L-теаніну зацікавили вчених, і речовину стали виробляти промислово. Сьогодні розробляють продукти та ліки для розслаблення та зменшення стресу на основі теаніну — хімічно та біологічно синтезують речовину, добувають із чайного листя. Це все складні та витратні процеси.
  4. Але навіщо купувати синтезований L-теанін у таблетках, якщо можна просто випити чаю, щоби покращити концентрацію та розслабитися?
  5. Відсоток L-теаніну в сухому чайному листі — 1–2; правильно приготована 250-мілітрова чашка чаю (чорний і зелений) містить 40 мг речовини (це мінімальна доза для релаксації). Тобто, кажуть учені, треба випити 2, а ліпше 4 чашки зеленого чаю (0.5 л), щоби розслабитися. Ефект тримається 30 хв — 5 годин після прийому. Щоб узяти із зеленого чаю теаніну по максимуму, слід заварювати його температурою 80°C протягом 30 хв зі співвідношенням вода/чай 20:1 мл/г. При цьому найкраще працює найдрібніший чай, з розміром частинок 0,5–1 мм. А це ж фактично пудра! Тобто чай матча в плані виділення L-теаніну — рекордсмен (має вдвічі більше теаніну за зелений чай).
  6. Накопиченню теаніну в матча сприяє затінення рослин у період росту. Завдяки теаніну матча не гірчить та має смак умамі.

 

L-teanin

 

  1. Експеримент зі студентами, які пили 3г матча/0.5 л води щодня впродовж 2 тижнів показав, що матча допомагає швидше відновлюватися та знижує стрес. Але! Дослідники кажуть, що матча мусить бути якісною та родом із Японії. І ще експеримент, де матча додавали в печиво — і теж спрацювало.
  2. Якщо шукаєте способу розслабитися та подбати про здоров’я, пийте дві чашки якісного зеленого чаю або чашку матча на день.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Кошик